Usługi z zakresu trychologii zyskują na popularności. Coraz więcej osób zapisuje się na wizyty do specjalistów popularnie zwanych “lekarzami od włosów”. Trycholog, jako specjalista zajmujący się wyłącznie problemami dotyczącymi włosów i skóry głowy, skutecznie leczy choroby i schorzenia związane z owłosieniem i pomaga uzyskać zdrowy i estetyczny wygląd włosów.

Cel i przebieg wizyty u trychologa

Chociaż trychologia dopiero teraz zyskuje szerszą sławę, jej historia sięga aż XIX wieku. Postęp naukowy i technologiczny pozwala obecnie na wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych, dzięki którym trycholog jest w stanie skutecznie diagnozować i leczyć wszelkie problemy związane z włosami oraz skórą głowy, takie jak łysienie i wypadanie włosów, łuszczyca, łupież, zapalenia skóry głowy, w tym łojotokowe, a także przetłuszczanie się włosów. Warto zaznaczyć, że trychologia jest dziedziną o charakterze interdyscyplinarnym z pogranicza m. in. medycyny, dermatologii i kosmetologii, dlatego diagnoza i leczenie często odbywa się przy współpracy z innymi specjalistami, np. endokrynologami, ginekologami, a nawet psychiatrami. Jak wygląda wizyta u trychologa? W pierwszej kolejności specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący m. in. gospodarki hormonalnej, przebytych chorób, stylu życia czy uwarunkowań genetycznych. Następnie ocenia makroskopowo i mikroskopowo stan skóry głowy i włosów (jest to tzw. trichoskopia), a także cebulek (badanie trichogramem). Celem badania jest pomoc natury medycznej, a więc wyleczenie ewentualnych chorób czy schorzeń, a także natury estetycznej, czyli pomoc w uzyskaniu zdrowej, bujnej fryzury poprzez dobór odpowiednich sposobów pielęgnacji oraz wykonanie zabiegów trcyhologicznych.

Zabiegi trychologiczne

W gabinetach trychologicznych, w zależności od rodzaju problemu, wykonuje się wspomagające terapię zabiegi. Mają one charakter relaksacyjny, ale też bardzo istotne zadanie, jakim jest pobudzenie krążenia i stymulacja cebulek, a także kojenie, odżywianie i nawilżanie włosów oraz skóry głowy. W tym celu trycholog może zaproponować wykonanie mezoterapii z koktajlem z wysoką zawartością witamin, ale też masażu drenującego, światłoterapii, elektrostymulacji czy infuzji tlenowej. Podstawą skutecznej terapii trychologicznej jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do specjalisty w razie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak nadmierne wypadanie włosów.